02.03.2019 Magashegy

Letové dni 2019
juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa juraj »

Dnes mi to konečne vyšlo a vyskúšal som si kopec v Sátoraljaújhély. Vďaka Edovi, že všetko potrebné vybavil s riaditeľkou Kálandpárku.
Keďže som si to pamätal spred 6 rokov, vedel som, že sa na štart autom nedostaneme, ale predpokladal som, že popod sedačku to od medzistanice pôjde trochu vyššie. Nešlo, bol tam sneh. Na Ivanovi a Braňovi som videl, že by sa najradšej otočili a urobili si z toho výlet (chýbalo nám ešte asi 140 výškových metrov na štart). Kým si to rozmyslia, zavelil som k útoku na vrchol. Ivan a Braňo si zobrali postroje, ja Braňovo krídlo. Za 15 minút sme boli hore, podmienky výborné. otočili sme to, Braňo mi zobral postroj a pomáhal Ivanovi s krídlom, ja som si vyniesol Willswinga. Tentoraz za 18 minút, Sport je ťažší ako Impulz. Cítil som sa ako za mladých čias, keď sme to vynášali na Háj. Kým chlapci došli, mal som krídlo takmer pripravené :)
Kým sme sa pripravili, vietor takmer ustal, aspoň ja som si už musel počkať na závan. Ale štart je tam taký strmý, že sa dá bez problémov odpáliť aj za bezvetria. Braňo prvý, za ním Ivan a posledný ja. Za zvyšok nech hovoria fotky, videá a ďalší účastníci zájazdu
https://photos.app.goo.gl/g6LqnJkFLSMTN49v9
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2019/12:57
https://youtu.be/D3BdWpQlj5Y
P.S. Najluxusnejšia pristávačka zo všetkých terénov. Vedľa Tesco s bufetom s kávou, čajom a vyprážaným syrom :D

eatngo
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Pi Júl 17, 2015 11:06 am
Bydlisko: Košice Barca

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa eatngo »

Krásne štartovisko aj prístávačky. Prvýkrát v živote som letel ponad lyžiarov lyžujúcich na zjazdovke :D
https://youtu.be/nVxJN6uZyGg

Stanik
Príspevky: 120
Dátum registrácie: Ut Jún 10, 2014 10:21 pm

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa Stanik »

Vyzera to tam dobre. :) Este par metrikov vetra a pekne polietanie.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa juraj »

Stanik napísal:
Ne Mar 03, 2019 12:22 pm
Vyzera to tam dobre. :) Este par metrikov vetra a pekne polietanie.
Stano, práve naopak, vetrík je tam lepší skôr slabý, silný môže byť komplikácia na štarte. Prevýšenie 360 m v termických podmienkach bohato stačí.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa Laco »

No pekne. Gratulujem. Pristavačka naozaj luxus, ale ten štart... Teda mna oblial studeny pot, este ked som len cital o 140 vyskovych metroch.
A pre ...nadejnych doporucujem dostudovat problematiku startov vo vysekoch. Zjara sa tie stromceky zazelenaju a hlavne zahustia... potom Jurajove slova o radsej slabom vetre dostanu inu vahu...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa juraj »

Laco napísal:
Ne Mar 03, 2019 5:59 pm
No pekne. Gratulujem. Pristavačka naozaj luxus, ale ten štart... Teda mna oblial studeny pot, este ked som len cital o 140 vyskovych metroch.
A pre ...nadejnych doporucujem dostudovat problematiku startov vo vysekoch. Zjara sa tie stromceky zazelenaju a hlavne zahustia... potom Jurajove slova o radsej slabom vetre dostanu inu vahu...
Laco, Braňo tam objavil nákladnú sedačku, Edo má za úlohu ju vybaviť. Ešte len potom by to bol luxus.. :)

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa jaro »

A kde ste vlastne štartovali, v tom zapadnom alebo výcodnom výseku? Dajte presný smer vetra kvôli predpovediam. Juro a čo po štarte, letíš do Rumunska?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa juraj »

Jaro, tam nie je žiadny západný a ani východný výsek, len severný a severosevero-západný. Pozri tiež Xcontest. Podstatné detaily nájdeš vo vlákne letové terény pre bezmotorové lietanie, dával som to tam v roku 2013. Na základe včerajšej osobnej skúsenosti by som uprednostnil radšej slabý severný vietor. Silný musí byť presne na komoru inak hrozí bohovská sranda (pre divákov).
Nuž a plánujem prelet až na srbské hranice, ale radšej by som mal parťáka. Pridáš sa? :D

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa Norbert »

Mi to pripadá ako by som tam už bol...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa juraj »

Norbert napísal:
Po Mar 04, 2019 11:42 am
Mi to pripadá ako by som tam už bol...
Bol by som rád, keby si si s nami raz zopakoval aspoň štart na tom teréne, pristátie by som odporučil neopakovať :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa jaro »

Juro nemaj ma za debila. Ked si dal fotku s pohľadom cca zo severu tak sa pýtam na východný a na západný výsek nie na smer vetra. Smer vetra zase chcem to kvoli udajom v predpovediach.
Ked pozreám track nie je tam zakreslený konkrétny výsek. Preto. Alebo povedz že si štartoval v ľavom alebo pravom výseku.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Lavy vysek (v smere startu) je 3 stupne na vychod,
pravy vysek je 27 stupnov na vychod,
Ak dobre pozeram video - chlapci startovali v pravom vyseku (v smere startu)
Prílohy
satoraja.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa Robo Murin »

my s Norom z ľavého v smere štartu - západnejšieho, fúkalo tam viac spredu a bol máličko širší a vtedy upravenejší...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa juraj »

Robo Murin napísal:
Po Mar 04, 2019 3:53 pm
my s Norom z ľavého v smere štartu - západnejšieho, fúkalo tam viac spredu a bol máličko širší a vtedy upravenejší...
My sme tam teraz mali snežné delo, azda ho na leto odpracú

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 02.03.2019 Magashegy

Príspevok od užívateľa eduardo »

Chlapi, ohľadom štartoviska mám 2 správy. 1 dobrú a 1 zlú. Ktorou začať?
Tak dobre, poporiadku:
1 - podarilo sa mi vybaviť vývoz rogál lanovkou na štart
2 - od roku 2020 sa TMA Nyiregyháza zväčší na veľkosť TMA Debrecen čo znamená, že na sever bude siahať tesne ku TMA Košice, na západ k mestečku Rakamaz. Celé to robia preto, lebo tu plánujú výcvik pilotov Wizz Air. Toto nám zatvorí možnosti na nejaké veľké prelety.
Škoda. Takže v r.2019 musíme poriadne využiť tento kopec.

Napísať odpoveď