Kohút, 14. 04. 2019

Letové dni 2019
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ak si dobre pamätám, tak z Kohúta som doposiaľ asi nikdy neletel. Bol som tam raz dávno s Jarom M., keď ešte lietal na rogale; ale vtedy nebolo z nášho lietani nič. Jaro M. na Kohút nadobro zanevrel, a ja som všetky následné úspešné lety našim pilotov - rogalistov len ticho závidel.

Dnes som, ale prišiel na to, že aj Kohút dokáže príjemne prekvapiť. Dnes sme sa tam stretli v zostave - Robo s Mariánom (Marián ako zvozár), Jaro S. a ja.
Ráno som bol pri myšlienke, že by som mal dnes letieť z kopca, ktorý som ešte nezažil, trochu nesvoj. Ale okolnosti sa vyvinuli tak, že som dnes z Kohúta odchádzal naozaj spokojný. Naviac, na krátke zhodnotenie letového dňa som sa s Jarom dohodol na výbornej zmrzline a káve v centre Sabinova. Čo už mi ku šťastiu dnes chýbalo?! Azda len istota, že ma staručká Fabia Combi dovezie späť do Popradu bez poruchy. ...a veru doviezla: :D :D :D
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2019/12:00
Naposledy upravil/-a Edmond PP v Ut Apr 16, 2019 5:09 am, upravené celkom 1 krát.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa jaro »

Kohut mal SHMU predpoveď na papieri excelentnú. Akurát viac vysokej oblečnosti.
O 11:00 som na štarte kde fúkalo 1-2 m VSV, viac zprava ako som čakal, ale ešte o nič nejde.
Prichádza Edmond, Robo, Marian. Skladáme a kecáme s Pištom. Ten je tu na elektrobajku a je z toho uveličený.
Slnko presvitá cez mraky a je príjeme, vetrík povieva a je veľa intervalov na komoru a aj mierne sprava. Aj závany do 6 m sú.
Po 13tej obliekame a štandartne sa krídlo vypýtalo rýchlo do vzduchu. Ponad dolinku to ide kus rozpačito ale na svahu jedno esíčko a vzápeti do 1,5 m bubliny okolo stromov, nad hrebeň, 2 m, 3 m, 3,1/2 m hore. Vidím dole Roba ako krachuje a pristáva. Letím na Sabinov a všade točím 1 - 3 m, no neuveriteľné pod tou dekou. Možno aj nejaká vlnová turbulencia tomu pomáhala. Tak som cestoval hore dole, testoval mobil s LK8000.
Viac V vietor hore, mi nedal odvahu potiahnuť sa až za Dubovicu. Nedržalo to tam ako v utorok.
Tak som si odletel proti vetru pre uzavretie trojuholníka. Cez dolinu aj na svahu to všade spoľahlivo dávalo, do 1300 m. Keby nebol ten mrak a bolo slnko, tak skončíme vo Fiľakove s vetrom v chrbte.
Na kopci bolo hrúza PG tak som sa kus predvádzal, svišťal na rýchlosti. Moje snahy končili niekde okolo 110 km/hod. Potom som sa už naozaj veľmi bál :shock: . Ale do 130 to naozaj ide. Ešte poladím spíry a uvidím.
No, čo vám povedať, super deň. Po minulom plonkovom roku, to bol veľmi, veľmi dobrý týždeň na Kohúte.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ja som štartoval do takého závanu, že ešte v priamom lete po štarte ma to driapalo hore a tak, že som po zatočení vpravo letel rovno nad les za dolinkou. Nad stromami som už ďalej mohol plynule stúpať v 360-kach. :D

Lietanie na Kohúte má ešte aj iné čaro - minimálne 2x som za letu videl pod sebou na hrebeňových čistinách veľkú čriedu jeleňov. Jednoducho - krása.
A lietanie v blízkosti dravca je tu asi veľmi častá záležitosť. Raz, dokonca, som jedného zbadal celkom blízko predo mnou vpravo. Keď zmizol za pravím krídlom, tak som len čakal, či mi nezaútočí na krídlo. Ale rozhodol sa ináč a nebral ma ako votrelca. Tie dravce boli značne veľké a na hornej strane tela mali bieli kruh peria na oboch krídlach a taký istý biely kruh aj na chvoste. Musím zistiť, aký druh dravca je to.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa sidewinder »

edmond ten dravec vas dost dlho doslova stihal. v jednej vasej pravej zakrute dokonca spravil nizke jo-jo manever a zavesil sa rovno pod kridlo.. pozerali sme nato s padackarmi, ze oco mu ide.. potom sa vybral na sever pod jara a potom letel dalej na sevee.. ale bolo to velke ako bocian, alebo skoro ako bocian.velky dravec.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa eduardo »

Asi sa chcel páriť. Teraz je to správne obdobie. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa sidewinder »

eduardo napísal:
Ut Apr 16, 2019 8:47 am
Asi sa chcel páriť. Teraz je to správne obdobie. :wink:
Veru veru, uz ani u dravcov nie je ta orientacia to co byvala :mrgreen: :mrgreen:
edit:https://photos.app.goo.gl/DduYFBxGkKuudjJf8

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa eduardo »

Ejjjj tak toto. Ale som sa vybál. Najprv mi ten Robov "výťah" v druhom videu zdvihol žalúdok a potom, zrejme Edmondove pristátie... ufff. Naposledy som po tiež nejakom takom (pristátí), tiež presne tam (pod Kohútom) riešil vykĺbené rameno pána farára.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa jaro »

Tie farebne dravce som stretol aj v utorok pri Marduni. V nedeľu pred SB zase malé sokoly.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kohút, 14. 04. 2019

Príspevok od užívateľa Laco »

eduardo napísal:
Ut Apr 16, 2019 12:50 pm
...zrejme Edmondove pristátie...
To iste som skusal s autom v zime na rucnej...

Napísať odpoveď