18.05.2019 Lendak

Letové dni 2019
juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

Predpoveď dávala slabý vietor na Hosťovciach a naopak, silné nárazy na Lendaku s postupným slabnutím neskoršie popoludní. Tomu aj zodpovedal čas nášho odchodu z Košíc: 11.30. Taký Noro Schuller by už určite bol o takomto čase na kopci :D Ale keď sme tam došli, vietor bol akurátny a padáky sa len chystali na prvé štarty. Aj Andy Legutký prezradil, že dovtedy to bolo príliš silné. Neváhali sme a rozbalili nádobíčko. Ja som bol najrýchlejší , rýchlo som sa postavil na štart a vo vhodný okamih som to medzi dvomi chystajúcimi sa PG odpálil a veľmi pohodlne začal stúpať. Prvých 15 minút som si lebedil, aké je to pokojné, kým sa obloha trochu neodkryla a nezačali chodiť bomby (Laco neskoršie prezradil, že mal pocit, že ho niekto chce, a to opakovane, striasť z rogala). Ale dalo sa to vydržať a postupne som si začal plniť jeden svoj dávny sen (preskočiť na Vysoké Tatry). Medzičasom som sa čudoval, čo to Robovi a Lacovi tak dlho trvá, ale to azda prezradia už oni sami. Preskok na Tatry a výlet na Skalnaté pleso sa na druhý pokus podaril (bude aj video) a keď som sa spokojne vrátil na Lendak, Robo akurát hlásil základňu 2450 a odlet do Poľska. Aj on si splnil sen - prelet ponad Tri koruny, a hlavne, konečne padlo v našom klube to mýtické Debno :D . Zainteresovaní vedia. Trochu sme si s Lacom polietali a mne už začala byť z dlhého pobytu nad 1800 m zima. Ešte som si vychutnal Lacovo pristávanie dolu kopcom a potom som sa snažil to nezopakovať. A to ma ešte čakal úloha zhodiť výšku, lebo nad pristávačkou to neustále driapalo hore.
Robov zvoz bol kapitola sama o sebe a spojili sme to s poznávacími (nikto z nás nemal v navigácii mapu Poľska) a gastronomickými zážitkami. Privítam, keď to Laco doplní. Veľmi dobre bolo :)
Predbežné foto:
https://photos.app.goo.gl/7qao6pSVo7cTUSkt9
Tracklog: https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2019/12:01

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa Robo Murin »

Lendak - Krížiacká výprava (všetci traja starci máme problém s krížami) dopadla nad očakávania. Dávne sny sa plnili. Po dvoch neúspešných pokusoch na Tatry som sa prinávratil k pôvodnému plánu - 3,0 koruny (zvrchu skôr 4,50) čo bol sen približne z pred 20rokov kedy som svoje krídlo pomenoval Cyprian. Trasa po zlej stope lebo mraky končili a k vedľajšej rade som to mal rovnako ďaleko ako k Trom Korunám. Keby som sa na poslednú chvíľu nad Červeným Kláštorom nechytil, tak som akurát smutnou kuriozitou pre pĺtnikov. Ale vyšlo. Debno (v Poľsku sú dve, dúfam že som trafil to Gašpiho správne) padlo pri doklze po vetre povedľa jaziora Czorsztynskieho náhodou, netušil som že poletím ponad.
Cestou späť ešte na čaj v reštaurácii Bury Mis - skvost v prepracovaní interiéru a doplnkov (http://www.burymis.pl/burymis/pl,gallery)

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa Laco »

No tak nieco dolozim, aj ked podstatne uz bolo povedane. Po Jurajovom starte Robo skonstatoval, ze : "aha, doprava po stromy a ide to hore, parada." Ked ale odstartoval Robo, celkom dlho ukozoval pismenka na hornom potahu... Nakoniec sa vyskrabal. Kym som dosiel na start, fucalo statocne z boku, postavil som sa pred padak (tandem) a cakal na smer. Ked prisiel tien, smer sa zrovnal a vyrazne to zoslablo. Pg ma zacal tlacit, tak som mu radsej ustupil. pekne osdstaroval a do minuty aj pristal. Tak som pre istotu pockal na sniecko, odstartoval. a postupne v boji vyklesaval. Ked som sa uz vyhybal pg, co na pristavacke nafukovali padaky... nakoniec to predsa vyslo.
Ja som si neplnil sny, ale tesil sa len tak. Nad nejaky zasnezeny tatransky konciar som sa dostal, ale dalej som nemal moral.
Vzduch bol aky bol, napinak som este radsej neskusal...
Nakoniac som sa aj tesil na zem, aj som chcel pristat hore kopcom, nemozem za to, ze ten kopec sa na vrchole prelkopil... este ze mam ozajstny brzdiaci padak...
No a byt v Polsku a nedat si žurek alebo aspon zapiekanku, co dodat... :lol:
... a "urbanlegend" o Debne je na dlho, ale jeden pekny vecer po lietani mu mozme venovat. po tych rokoch a Robovom lete to bude urcite este krajsi pribeh...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

A ešte to sľúbené video:
https://youtu.be/R3SOQLK2eYo

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa Rebro »

Fantastish. To video bolo fajne napinave. A gratulujem k splnenym snom. Teraz si treba stanovit nove :)
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa Robo Murin »

Kto vie ako by vyzerali komentáre vo videu keby ich pilot musel generovať presne v čase, bez znalosti ako to dopadlo...moje by boli asi úplne iné.
Keď sa Laco v jednom momente spýtal čo hore fúka, keby som sa kŕčovito nedržal tak by som odpovedal zdola hore (priemerovak 8m/s)

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa Rebro »

Fiha, to take smakociny? takze lietanie len pre ostrielanych borcov.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa Norbert »

A pozeral som na mraky že čo vymyslíte. Pekne, pekne.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 18.05.2019 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

A v Nitre horkoťažko nad 1m/sek do 1000 m. Ale presna tak aj predpovedali. Aspoň to ma teší.

Napísať odpoveď