Vlekanie ZK

Letové dni 2020
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

Konečne sa podarilo stretnutie na letisku v Nitre. Prvý tohtoročný vlekací camp.
Miloš, Jaro a Miro, Miláň s chorou rukou robil morálnu podporu a niečo pekné hádam aj nafotil.
V sobotu doobedu pofukuje do 5 m, mraky naskákané, plachtári začínajú vleky. Sadám s Milošom na zálet počasia. Robíme okruh, dosť nás to vytriaslo. Rozhodujeme čakať do večera. Dlhá pauza bez tréningu, do silných termických podmienok nie je dobrý začiatok vlekacej sezóny. Obedujeme, odpočívame, kava, letisko, lietadlá ... pohoda.
18:30 štartuje Miro, vzlet proti vetru 2-4 m v pohode, vlek ok, pristáte ok.
Potom ja, vzlet ako obyčajne v pohode, prízemný let po odlepení je to najkrajšie a najlepšie z vlekania. Potom hore za Milošom, volam mu že nepôjdem na druhý let lebo je to všetko už kľudná, robí so mňou esíška do 900 m. Potom dole a excelentne Moyesovske pristátie.
V nedeľu štartujeme o 11:30 od 300 m je to už bublinkaté potom kľud. Ja som druhý v poradí, už točím nad Janíkovcami do 800 m. Pristávam excelentne. Plachtári sa začínajú hýbať keď vidia skvelých rogalistov. Miloš nás v hodne silných bublinách vyťahuje, chytá sa Miro, potom ja.
Mirovi nejde rádio, ale stretáme s na JV od letiska, dotáčame do 1200 m. Dole polia, polia, kukurica, slnečnica, repka, zrno, kukurica, slnečnica, ...
Žiadni pasienok, lúčka pre zvieratká, včielky a rogalistu. Ruším odlet na Komárno a polietal som po okolí vyhýbajúc sa paragánom ktorí skákali zhora a nehlásili kde budú vyskakovať.
Klobúk dole ako má Miloš zvládnuteho motoráka v termike. Pri štvrtom štarte som to už cítil, to čo sme za minulé rok potrénovali. Ale treba, treba lietať.
Kto sa pridá ďalší?

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa Rebro »

V nedelu to bolo fantasticke, potvrdzujem pekne pristatie Jarina :)
Monotrike

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa MilanNR »

keby som.mal kokieska možno by som to skusil 😃
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

Pekné video od Milanka.
https://www.facebook.com/jaroslav.sojka ... 090152465/

kto mi vysvetli ako použiť taketo videa na dalšie zdielanie?

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa Laco »

Ze herci pouzivaju pri natacani nebezpecnych scen dablerov, to som vedel. Ale ze Jaro sa necha koli videu niekym zaskakovat... :shock:
:lol: :lol: :lol:
Super Jaro, nadhera. Tie lanzarotske cvicenia maju nieco do seba.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

Aj nitranské.
To vlekanie, ... NIe je to jednoduché ale je to pri všetkej sústredenosti normalne zvládnutelné. Ten let z trojkolky, na začiatku, ponad zem, je úchvatný. Až potom je to boj. Miloš to má skvele zvládnuté a podstatné je že nejdeme do čohokoľvek. Begraund musí byť aby bola istota.
A tiež je skvelé mať pomocníka. Potom hore je to už stranda keď to všade stupa a pípa.
Hádam sa tá žatva pohne do dvoch týždňov.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

Doplnil som nejaké WP pre Cross Coutry
https://airtribune.fra1.digitaloceanspa ... 15.GPX.gpx
Po stiahnutí s treba súbor premenovať na WPCC2020.GPX a uložiť do Compea (resp. iného svojho prístroja).

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

V nedeľu pod 9:30 cvičíme vlekanie v Nitre. Záujemci dajte vedieť.

MartinNR
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ne Máj 17, 2015 8:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa MartinNR »

Pridem na vypomoc
Atlas

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

26.7.2020 sme sa zišli traja a pekne pocvičili vleky. Kus sa točil vietor ale do 1 m sme štartovali v podstate čokoľvek. Nič sme nedolámali aj stratené sa našlo.
Počasie bolo podľa predpovede, poobede sa to pevyvinulo. Pokračujeme na budúce.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

31.7. Jaro a Miro po jednom vleku po 12tej hodine. V už termickej situácii sme zvladli vlek do 600 m bez problemov. Potvrdilo sa počasie, fúkaž začalo viac po 14tej ale aj to by sa dalo zvladnuť. Stúpakov bolo málo a klesania dosť výdatné. Neodleteli sme ešte. Dostup len do 1200 m ASL. Trochu chýba pomocník na manipuláciu okolo lana a štartov.
Darmo, cítim tú tohoročnú letovú dietu.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

Dlžím sem krátky report z priebehu vlekania.
Minulý a tento rok je poznačený malým počtom aerovlekov. Je to vidno aj na skúsenosti pilotov.
Potvrdzuje to metodiku pre vleky. Treba riešiť absenciu vlekmi ráno, alebo večer do kľudných podmienok.
V priestore Nitry sme si tento rok už skúsili vleky aj s lietaním v termike.
Aj výcvik nového adepta bol poznačený nehodou. Nie ale pri vleku, ale pri pristáti a kontakte so zemou. Znova chýbajúce štarty, lety a prax.
Podarila sa krásna akcia, vlekanie za UL lietadlom v Čechách. Je to technicky veľmi podobné, o vhodnosti zatiaľ nepolemizujem lebo počet vlekov mi k tomu nedáva mandát. Takéto vlekanie u nás zatiaľ nie je možné, lebo to predpisy Aeroklubu ani SFUL neumožňujú. Takže na tom budeme ďalej robiť.
Hádam sa podarí aj návšteva v MR na Balatone.
V každom prípade keĎ budete lietať trénujte si lety pri vyšších rýchlostiach aby ste dobre poznali reakcie krídla. A kedykoľvek sa potom hláste.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

4.-5.7. letisko NItra, vlekací kemp
Zišli sme sa s niekoľkými cieľmi. Znova sa nám to úplne ráno nepodarilo. Śtartujeme pred dvanástou do už živého vzduchu. Miro na okruhu sa chytá a čaká na mňa. Ja sa v termickej bubline trhám, neutiahol som to a Miloš sa mi posunul hodne dole. Proste stráženie rýchlosti a polohy voči vlečnej je alfou a omegou vleku. Kus podozrievam napínak či sa mi trocha nepovolil lebo mám kus odretú podložku pod šnúrou. Mením trhačku a znova hore. Vypínam sa ale bublinky mňa nenosia a pristávam. Potom aj Mirko lebo nemal s kým letieť ďalej a výška ešte nebola. Je horúco a na oblohe sa striedajú stratusové vrstvy s kumulmi. Je to lotéria. Dávame obed a po popoludňajšom odpočinku v karavane a pod krídlom sa zapíname znova. Miro sa vo výške trhá ale chytá sa. Ja frčím za ním, tentoraz ok, Miloš ma doťahuje pod mrak do stupaku. Kus sa hľadáme s Mirom, ja dotáčam pri Janikovciach 2200 m. Miro je ale dole tak idem na S aby som počkal kým zase prejde výškový stratus. Tak tam povievam, s vetroňmi krúžim a zbieram metre. Začalo o dobre fungovať. Na známych miestach boli stúpaky. Darmo, roviny to robia kus inak a dobre v tomto dnešnom počasí. Neletím preč lebo nemám partnera a dole je veľa obilia a kukurice. Pristávam excelentne, aj keď krídlu sa nechcelo.
Podstatné je že sme potvrdili trhačky a schopnosť ťahať sa a lietať v termike.
V pondelok ráno veľa cirov ale ťaháme Mirka na RX. Všetko zvláda v troch vlekoch a aj si krúti prvé denne bubliny.
Ja dnes neletím, oddychujem.
Vďaka Mirkovi za pekný víkend na letisku kde je všetko, vrátane bazánu, pivka, lietadiel aj rogál. A hlavne karavan pre nocovanie.
Uvidíme sa nabudúce a čoskoro.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa jaro »

Ešte aby som kus metodiku doplnil.
Štart vleku je vcelku jednoduchý. Predpokladá sa ale vietor do nosa +-30 st. Rýchlosť ponad zem nie je tak strašná. Už sme riešili aj slabý bočný vietor aj bezvetrie.
Treba ale naozaj, mať odskúšané vyššie rýchlosti, 60-70 km/hod na normálnom rogale čo lietate. Zatiaľ sme u všetkých krídel došli k tomu, že VG máme natiahnuté na asi 3/4.
Trhačky sú odskúšané, máme 4 druhy na rôznu záťaž, sú testované na kladkovom stroji s presne definovaným závažím a presne definovaným viazaním slučky.
Silná trojkolka a skúsený vlekár. Aj v zložitých podmienkach, kedy sme sa my trhali v náklone, v prevýšení, od necítil extra vplyv na MZK. Samozrejme nový pilot letí ráno, večer v kľude.
Ostatné veci čo sa týka riadenia a reakcii je potrebné vysvetliť na mieste, nedá sa to všetko napísať.
Ozvite sa kto máte k dispozícii vypínacie zariadenie na vlekanie.

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Vlekanie ZK

Príspevok od užívateľa MilanNR »

A ja dodám len že vlek večer po 18:00 bez termiky je hotová extáza.
Wills Wing T2C 144

Napísať odpoveď