Tokaj 18.6.2009

Letové dni 2009
pegas
Príspevky: 2688
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Tokaj 18.6.2009

Príspevok od užívateľa pegas »

ja, MišoG, Laco
vedeli sme, že počasie nebude veĽmi dobré, ale aj tak sme si naplánovali let k Ukrajinskej hranici (Szurka, 70km), po južnom brehu Tisy. Bál som sa že bude veĽa cirrusov, a že nás vyzvĂ ta ostrá a úzka termika s dostupmi do 1000-1500 m.

Ĺ tartoval som prvý, okolo 13:30. Bolo to netočiteĽné, tak som esíčkoval k osvedčenému miestu na Ľavom hrebeni. OdtiaĽ do závetria za rebrom. V prvom stupáku som sa bál. Vario išlo často cez 5 m/s, ale bolo to veĽmi úzke a rozhádzané. V 1000 m som čakal kedy odštartujú moji sparingpartneri a nebol problém držať si výšku. Tí sa dlho nedvíhali, tak som sa rozhodoval, že pôjdem sám. Nakoniec som sa rozhodol počkať na nich. Po polhodine im to prestalo fungovať a ja som z mojej výšky 1300 m začal tiež klesať. Aj tých zopár plochých kumulov nad horami pri Miskolci zmizlo a nad Tokajom som nič nenašiel. Povedal som si, že to bude asi kvôli tomu že sa naštartovala termika na rovine a letel som nad dedinu Tarcal. Medzitým som sledoval ako pristávajú Mišo s Lacom (viď foto).
Obrázok

Nad Tarcalom sa dalo voziť, ale znos bol veĽký (vietor 20-25 km/h). Keď ma to prestalo baviť, šiel som skúsiť pristávačku za pizzeriou, a tam to fungovalo lepšie.
Obrázok

Na rozhraní polí a dediny som sa vracal k Tokaju a fungovalo to dobre. Na Tokaji nič moc. Pracovná výška bola väčšinu času 600-1200 m. Keď tu zrazu po 2 hodinách prišlo niečo čo ma dvihlo až do 2000 m. Nechápem kde sa to vzalo, lebo ani v tej výške sa neurobila základňa - ten vzduch bol úplne suchý - za to po trase na východ bolo vidieť výrazný zákal pod mojou výškou - vyzerá to ako let nad morom - bol to veĽmi zvláštny pohĽad.
Obrázok

Ĺ ance na dlhý prelet neboli, ale aj tak som si to chcel vyskúšať kvôli budúcim preletom. Začiatok je jednoduchý - obrovská rovina 10 km bez dedín. (PohĽad späť na Tokaj.)
Obrázok

Chcel som aj dobrať nejakú výšku (v závetrí lesíka), ale nakoniec z toho bolo iba nejakých 20 m v bublinách.
Obrázok

Dediny sú v tomto úseku nahusto, a na väčšine polí rastú plodiny "nekompatibilné s našim športom":-) Nakoniec som si zvolíl jednu z dvoch posledných lúk a tam som sa vykrátil. ĂŹalej boli dediny, sady, kukurica, pšenica ...

Z tohto pohĽadu je lietanie severne od Tisy - smerom na Slovensko oveĽa pohodovejšie - medzi dedinami sú oveĽa väčšie vzdialenosti, a je tam len málo polí - väčšinou sú tam trávnaté pasienky.

http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/11:25

Michal
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Pegasa som vobec nevidel, Lacovi sa nechcelo hore, trochu to buchalo, trochu som potreboval doladit kridlo, takze huraa na pristatie a znovu na druhy start - iba zletak vo vetre. Pegas - nebol si sam co proti predpovedi tocil do 2000m. Pozri na preletoch - 20 min po tebe madar letiaci z Egedu tocil pred Tarcalom 2100m.

juraj
Príspevky: 2982
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Gaspi, blahozelam k preletu, si nas najlepsi specialista na Tokaj. Zda sa, ze podmienky na zapad od Tokaja boli lepsie. Mali by sme sa niekedy vydat do Egera a skusit prelet odtial.
Inak zachytili ste spravu, ze na Donovaloch sa vcera zranili dve paragldistky? Obidve maju zranenu chrbticu.

Napísať odpoveď