10.08.2009 Háj

Letové dni 2009
pegas
Príspevky: 2688
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

10.08.2009 Háj

Príspevok od užívateľa pegas »

Dnes výprava v zložení: ja, Laco, MišoG a ĂŹuriK ako šofér. Pod štartom sme ešte zobrali padák pre VilaG, aby nám mal kto robiť bójku :-)

Vietor bol veĽmi slabý, takže na pristávačke si ho dolina usmernila od východu až severovýchodu. Na štarte sme veĽa času venovali koordinácii, lebo sme chceli letieť na prelet v skupine, riadení z veže leteckou vysielačkou. Tú som mal ja, a Laco mal byť iba na príjme. Z veže sme žiadali 300m nad najvyššou prekážkou v okolí, čo bolo 1200m (4000 feet) - viacmenej iba kvôli Mišovi a Vilovi. Ja s Lacom sme mali ísť na leteckom pásme, pričom na rozdiel od minulosti sa teraz používa frekvencia Košice-RADAR: 119.85 MHz. Na GPS si nastavujeme výšku vo fítoch, lebo sa mi to nechce v hlave stále prepočítavať (moje vário pozná iba metre).

Prvý štartoval Vilo a pustil to do protisvahu k el. stožiarom. Myšlienka to bola dobrá, ale realizácia niekde zahaprovala. Po dlhšej prestávke nastúpil Mišo a po chvíli čakania na závan (mali sme väčšinou bezvetrie), okolo 14:00 odštartoval a pustil to doĽava popri svahu. Svah nefungoval a Mišo stratil nejakých 40m po malú muldu. Potom sa nám stratil vo veĽkej mulde, ale neskôr naškrabal pár desiatok metrov. Vrátil sa a neskôr statočne bojoval hlboko pod rampou. Asi po pol hodinke pristál pri studničke.

Vietor mal byť podĽa predpovede iba 10km/h vo všetkých hladinách, preto stupáky vznikali kde sa im zachcelo a svah bol dobrý iba na to, aby sa doň miestami opreli, keď ich privial vánok od juhovýchodu. Ja som odštartoval do začínajúceho závanu, ale to bol iba chrbát stupáku. Po odlepení od rampy som letel dole ako kameň a pred svahom som rovným letom napichol jadro. Povolil som hrazdu, a chcel som zatiahnuť zips. Ale nestačil som ani dotiahuť zips a stupák skončil a ja padám 50m pod rampu. Tak trielim priamou cestou do malej muldy, ale tam je to tiež úzke a krátke. Lepím sa na svah a mierim do stredu veĽkej muldy. Vo polovičnej výške svahu začínam uvažovať o nasadení na pristátie, keď to konečne na mňa dýchlo. Najprv osmičky, potom konečne kruh, a podo mňa nastupuje zberba myšiakov. Hajzli leniví, to vy mne máte ukazovať stupáky a nie ja vám!

Potom už to ide. V 4000 feet žiadam Košice zatiaĽ o 6000 feet (2000 m) a štartuje aj Laco. Nejako sa neviem dostať do 5000 feet, ale vidím ako prach za traktorom fičí hore Hájskou dolinou. Preskakujem do stredu doliny, stúpam a čakám na Laca. Nad Zádielom už žiadam 7000 feet a oznamujem letisku, že sme v skupine dve rogalá. Riadiaci ma šokuje informáciou, že nás vidí na radare (v tej chvíli máme nejakých 2000 m a sme od letiska asi 28km). Základňa je nad nami ešte nejakých 300m.

Postupujeme na Sorošku a pri Hrhove žiadam stúpanie do 8000 feet (2440 m). Konečne som v základni. Trochu som nervózny z Laca, lebo ma nevie dostúpať a každý stupák iba "ochutná" a ide preč. Vylietavam vedĽa mraku a skúšam trochu vyklesať, ale Laco je stále veĽmi nízko. Na Soroške dolietame pod pekný mrak, od ktorého pokračuje rad mrakov až do Slovenského raja. V tom ma kontaktuje riadiaci, že okolo nás za 15 minút poletí Boeing a máme si vybrať - buď sa presunieme nejakých 5-10 km na sever, alebo vyklesáme pod 7000 feet. Na juh do Maďarska nemôžeme kvôli Boeingu, a keď pôjdeme na sever, už sa asi nedokážeme vrátiť. Tak sĽubujem že vyklesáme (teda Laco už nemusí), a ja priťahujem hrazdu a letím na Silickú planinu - aspoň si natiahneme trasu.

Cestou naspäť sa zastavujeme nad Jablonicou a vo výške 1700 m sa vozíme v slabom ale príjemnom stúpaní. Ja Laca fotografujem zo všetkých možných uhlov a on ma konečne prestúpa. Po hodnej chvíli sa pohneme na Hrhov a tu Laca zase stratím v "hlbinách". S prebytkom výšky ho predlietam a ukazujem sa mu nad Zádielom. ĂŹalej už je to veĽmi pokojné. Ja chcem letieť do Moldavy a tak si robím nástup cez Turniansky hrad. Laco sa lepí na Hájsky svah, kde už Vilo hodinku brúsi svah (druhý štart). Keď oznámim veži svoj zámer, Laco vyrazí, ale správne vyhodnotí, že z úrovne svahu do Moldavy nedoletí. Tak sa vraciame na pristávačku pod rampou. Ja sa ešte pol hodiny vozím v zbytkoch termiky, odhlasujem sa zo spojenia s letiskom a pristávam.

Fotky:
Obrázok - PohĽad od Hrhova na Zádiel, vyčkávam v základni.
Obrázok - PohĽad od Sorošky na juh - stačí preletieť túto planinu a sme v Maďarsku.
Obrázok - Návrat zo Sorošky naspäť na Zádiel.
Obrázok - Laco.
Obrázok - A zase Laco.
Obrázok - Naša rampa v detaile (to je Vilo).
Obrázok - Rampa od východu. My Košičania si vieme odfotiť svoj štart - na rozdiel od iných :-)
Obrázok - Ten dym vzadu ide až ku mne a ja sa v ňom chvíĽu vozím pred pristátím. Dym cítim v nose.
Obrázok - Laco celebruje :-) Dnes prvý raz v živote otočil Sorošku a tým sa posunul na ďalší level.

Let:
CrossCountry - Pegas
CrossCountry - Laco
Naposledy upravil/-a pegas v Št Aug 13, 2009 11:47 am, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

veeri najs! Blahozelam k peknemu preletu 8)

raf3
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Fantázia ....

Príspevok od užívateľa raf3 »

Fantázia, veĽmi "vysoké" fotky ..... :)
Prvý krát vidím štartovačku z hora .... :D prekrásne!!!

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2708
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

LACO - gratulujem :-)

Michal
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

ked som vyhnil, aspon som sledoval Pegasa i Laca z pristavacky od vody. Boli v slusnej vyske nad Hajskou dolinou a myslel som, ze po nich pojdeme aspon do Brezna. Vyzeralo to na dlhsie , tak som sa isiel okupat s ciganmi do rybnika pri Turni. Ked som sa vyzliekol do treniek , tak mi 170kg ciganska xantipa hovori - baci , bude porno ? Potom styria cigani vybehli z embecky a chytali psa co sa tam objavil. Ten zdrhal kade lahsie. Aj my sme sa radsej vytratili. Na kopceku pri pamatniku oproti carde s majestatnym vyhladon na dolinu , rybnik i startovacku sme zbadali ako sa Pegas i Laco vracaju.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1407
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Gaspi a naco si stupal do tych vysok ked Laco to dokazal uletiet aj v nizsej hladine. Lietal efektivnejsie ako Ty a nestracal cas so zakladnami :D

raf3
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Pre Miša ...

Príspevok od užívateľa raf3 »

ToĽko ku rómskej otázke .... :D :D :D

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2708
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Nieco mi tu nesedi.. cigani sa isli kupat?

Laco
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Noro, dobry postreh :wink: . Zatial co Gaspi potreboval na prekonanie celej trate asi 3 a stvrt hodiny, mne na to stacilo 2 a tristvrte :lol: :lol: :lol:

Bolo to super, cim chcem podakovat Petovi ze ma cakal a daval z hora pozor na ostatnu letovu prevadzku. Na dane podmienky dna to nebol az taky uchvatny vykon, tazke bolo len dostat sa do vysky cca 1000m. Stupaky boli pomerne pokojne, siroke a bolo ich vela. Ani "vystupovanie" zo stupaku nebolo sprevadzane velkou stratou vysky.
Jedina chybicka bola, ze sme nedohodli s vezou pred startom moznost komunikacie (alebo ine riesenie), lebo nad tou Soroskou sme boli vo vybornom vychodiskovom postaveni na nastup na "kumulo-dialnicu", smer sever(ozapad). Po pristati mi aj Pegas potvrdil jeho pohravanie sa s touto myslienkou. Len sme si to nemali ako povadat (aj ked som nenapadne 2x zaklucoval :lol: )
Nakoniec len tolko, ze investicia do leteckej vysielacky asi bola jedna z tych lepsich..., bol som prijemne prekvapeny zo "spoluprace" riadiaceho na vezi.

Este jedna poznamka, ked sme sa vratili nad Haj, z Kosic odlietal Boeing 737. Dispecer z veze ho na nas upozornil. Gaspi ani ja sme ho nevideli, len Miso nam povedal, ze ho videl dost vysoko, vraj stupal ako raketoplan. Po nasom odhlaseni prevadzky letelo ponad nase kopce dalsie velke lietadlo, :shock: no po teoretickom vytoceni podpriemerneho stupaku by sme na neho asi pozerali pekne zhora.

Aha, samotny let tu : http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/13:12
Naposledy upravil/-a Laco v Ut Aug 11, 2009 10:47 am, upravené celkom 1 krát.

juraj
Príspevky: 2986
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Zaavidiim

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1407
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ked ste tam videli radu mrakov mali ste sa vykaslat na vsetko a letiet.
Ta ako to vravieval Lubin.
Ja som na Monte Cuccu minuly rok tiez mal nasliapnute na fantasticku radu dlhu az k moru a vykaslal som sa na nu, lebo som nemal gps-ko a bal som sa ako by ma hladali. Dneska to lutujem. Proste by som pristal pri nejakej dedine...

pegas
Príspevky: 2688
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Nejako podvedome som to vyhodnotil, že sa mi tam nechce. Teraz, keď nad tým uvažujem, bolo to dobré rozhodnutie.

Bolo už neskoro, takže by sme to asi posadili niekde pred Rožňavou. Nič zaujímavé - ani kilometrovo by to nebolo bohviečo. Takto sme sa mohli ešte voziť nad rozpálenými svahmi doliny. Tiež som si nebol istý, či má Laco dobrý príjem. Bral som to iba ako pokus o skupinové lietanie na leteckej frekvencii. Veď to bolo naše prvé lietanie na Háji v tejto sezóne. Ešte budú aj lepšie dni.

Nabudúce už budeme vedieť ako chceme komunikovať a dohodneme si to s vežou.

Keby sme tak mohli letieť do Maďarska, to by bolo niečo iné. FAI trojuholník, neznámy terén, nasvietené svahy ... :)

juraj
Príspevky: 2986
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Gaspi,

zial, nie vzdy je to na Haji take ruzove, Rudohorie dost kradne termiku z rovin a vacsinou vo vyske fuka jz. vietor. Zakladne su malokedy v takej vyske, aku ste dosahovali vy. Mne trvalo asi 7 rokov, kym som na Haji dosiahol vysku 2000 m/m, Skor uvazujme o prelete na Kosice a dalej za Slanske hory alebo porpi nich na sever, to je podstatne realnejsie a da sa to letiet aj v doslova psich vyskach. Osobne by som si rad zopakoval prelet ponad kosicke letisko.

skutak
Príspevky: 174
Dátum registrácie: Št Júl 03, 2008 12:25 am
Bydlisko: K priehrade 788/14 Banovce nad bebravou
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa skutak »

Gaspi ono ked nemas fotak tak start z vrchu neodfotis jedine ak by som nieco namaloval ale to by malo slabe rozlisenie a bolo by to rozmazane :D

Užívateľov profilový obrázok
Števo
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po Máj 04, 2009 9:53 am
Bydlisko: Furča

Príspevok od užívateľa Števo »

to Laco:
Pripajam sa ku gratulacii

PS: do telefonu si sa nepochvalil ze to bol tvoj rekord, inac ked som sa ti snazil dovolat cez obed tak som mal dobry citak ze to dnes bude na Haj a Vam to vyslo

Napísať odpoveď